Chcąc wytworzyć z metalu jakiś przedmiot, musimy najpierw poddać go odpowiedniej obróbce, która służy nadaniu obrabianemu obiektowi nowych wymiarów, kształtów, twardości czy faktury. Dzięki zastosowaniu wybranej obróbki surowiec może zostać przetworzony w produkt końcowy. Wyróżniamy różne rodzaje obróbki metali, między innymi: obróbkę skrawaniem, obróbkę cieplną i plastyczną. Każda z nich wymaga użycia specjalistycznych narzędzi albo maszyn. Jedną z często wykorzystywanych metod obróbki metali jest szkiełkowanie. W dzisiejszym wpisie wytłumaczymy, na czym polega i do czego się je stosuje.
Czym jest szkiełkowanie?
Szkiełkowanie jest metodą obróbki powierzchniowej, dzięki której można usunąć z metali różne przebarwienia i ślady po spawaniu czy obróbce skrawaniem, smugi i zabrudzenia znajdujące się na ich powierzchni oraz inne niedoskonałości materiału. Metoda ta jest zbliżona do piaskowania, ale wykorzystuje się w niej inny rodzaj ścierniwa. W przypadku piaskowania to malutkie drobinki piasku są materiałem ściernym, w przypadku szkiełkowania funkcję ścierniwa pełnią szklane kuleczki lub granulat szklany.
Do czego wykorzystywane jest szkiełkowanie?
Szkiełkowanie jest metodą obróbki wykorzystywaną przede wszystkim do obrabiania aluminium, stali kwasoodpornej, nierdzewnej oraz innych tworzyw. Wielką zaletą szkiełkowania jest to, że podczas obróbki nie zachodzi ścieranie erozyjne ani wytrącenia metaliczne. Dzięki temu można w ten sposób obrabiać nawet delikatne lub kruche elementy. Doskonale sprawdza się również jako metoda obróbki w przypadku produktów o skomplikowanych i precyzyjnych kształtach, ponieważ podczas procesu szkiełkowania nie dochodzi do powstania żadnych uszkodzeń czy deformacji, które mogą się zdarzać podczas piaskowania albo stosowania innych mechanicznych metod. Obróbka kulkami szklanymi pozwala bardzo dokładnie oczyścić nawet trudno dostępne zakamarki oraz części, które mają nietypowe kształty.
Jaki efekt daje szkiełkowanie?
Powierzchnia poddana szkiełkowaniu jest gładka i charakteryzuje się satynowym półpołyskiem. Stosując kulki szklane o różnych średnicach, można uzyskać odmienne rodzaje powierzchni – od matowej, do błyszczącej. Struktura wierzchniej warstwy obrabianego produktu pod wpływem szkiełkowania staje się wzmocniona, a jej odporność na uszkodzenia znacznie wzrasta. Powierzchnia jest niezwykle gładka, nie ma ostrej faktury charakterystycznej dla piaskowanych przedmiotów, dlatego efekt wizualny uzyskany przy wykorzystaniu tej metody jest bardzo podobny do polerowania.