Piaskowanie stali jest procesem, dzięki któremu możliwe jest szybkie i niezwykle dokładne usunięcie różnego rodzaju zabrudzeń oraz niedoskonałości ze stalowej powierzchni. Piaskowanie jest powszechnie wykorzystywane podczas przygotowywania elementów metalowych do lakierowania lub oczyszczania ich z korozji. Znajduje zastosowanie zarówno w przypadku konstrukcji stalowych, jak i felg czy części rowerowych, do maszyn lub innych urządzeń.
W jaki sposób przeprowadzane jest piaskowanie stali?
Piaskowanie złożone jest z kilku bardzo ważnych etapów. Ich odpowiednie wykonanie ma ogromny wpływ na finalny efekt. Na początku elementy stalowe poddawane są oczyszczaniu, a następnie wyrównaniu. Kolejny krok to nadanie im odpowiedniej chropowatości. Do tego celu wykorzystuje się różne materiały ścierne. Piaskowanie wykonuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu wyposażonego w odpowiednio mocną sprężarkę oraz ścierniwa pod postacią ziaren o różne gradacji. Są one wyrzucane z dużą prędkością przez sprężone powietrze, a poprzez zderzenie z piaskowaną powierzchnią powodują jej polerowanie.
Pracownicy zajmujący się piaskowaniem stali powinni nosić odpowiednią odzież ochronną, dzięki czemu można zapobiec przedostawaniu się pyłu i piaski do płuc. Dzięki wykonaniu piaskowania elementy stalowe są oczyszczone ze wszelkich zanieczyszczeń bez zarysowania ich powierzchni. Co więcej, tę metodę można wykorzystywać do renowacji elementów stalowych. Za pomocą tej metody można usunąć kilka warstw naniesionych powłok, aż do metalu.
Piaskowanie stali jest metodą niezwykle dokładną, pozwala na usunięcie korozji czy zanieczyszczeń nawet z trudno dostępnych szczelin, nie niszcząc elementu. Wykonanie piaskowania daje również pewność, że nowa powłoka będzie równomierna, estetyczna i trwała.