Szkiełkowanie metali jest rodzajem obróbki strumieniowej, wykorzystywanej do oczyszczania danych elementów. Jest procesem podobnym do procesu piaskowania, jednak do szkiełkowania jako ścierniwo wykorzystuje się szkło, a konkretnie niewielkie szklane kulki. Po przeprowadzonym szkiełkowaniu powierzchnia staje się gładka, co również odróżnia ten proces od piaskowania, pozostawiającego chropowatą powierzchnię.
W jakim celu wykonuje się szkiełkowanie metali i gdzie jest wykorzystywane?
Głównym zadaniem szkiełkowania jest oczyszczenie, wygładzenie oraz utrwalenie obrabianej powierzchni. Ten rodzaj obróbki wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Jest bardzo często stosowana podczas procesu renowacji felg, odnawiania używanych elementów, a także obrabiania surowych części ze stali kwasoodpornej, aluminium lub innych szlachetnych metali. Szkiełkowanie stosowane jest także w zakładach przemysłowych produkujących maszyny. Dzięki tej metodzie obróbki finalny produkt jest gładki, czysty i błyszczący.
Zastosowanie tej metody pozwala na usunięcie wszelkich niedoskonałości powierzchniowych, dlatego też wykorzystuje się ją podczas wykonywania elementów urządzeń pomiarowych. Dodatkowo można z powodzeniem stosować ją do obróbki przedmiotów kruchych i delikatnych. Ten specyficzny rodzaj ścierniwa pozwala na zamknięcie mikroporów surowca, wzmacniając tym samym jego strukturę.
Jak wykonuje się szkiełkowanie?
Proces szkiełkowania przebiega zazwyczaj w specjalnej komorze. Czyszczony przedmiot należy najpierw umyć i odtłuścić. Aby granulat nie dostał się do wnętrza elementu, warto zabezpieczyć gwinty. Wykorzystywane ścierniwo ma za zadanie przede wszystkim nabłyszczyć i wzmocnić powierzchnię. Strumień czyściwa naprowadzany jest na obszar, który ma zostać oczyszczony.