Felgi prócz tego, że to właśnie na nie zakładane są opony, są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych samochodu. Dobrze dobrane sprawiają, że samochód nabiera klasy, elegancji a często także odpowiedniego charakteru i stylu. Jednak jak każdy element także i felgi ulegają zużyciu, a ich eksploatacja sprawia, że co jakiś czas wymagają odświeżenia i renowacji. Czasem mogą też ulec uszkodzeniu i ich naprawa także wiąże się z całkowitym ich odnowieniem. Chociaż najlepiej zostawić to specjalistom, to jednak można też pokusić się o zrobienie tego samemu. Co jednak zrobić, kiedy przed malowaniem zauważymy, że felgi mają głębokie rysy?
Rodzaje felg
Aby dobrze odpowiedzieć na zadane wyżej pytanie, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że felgi mają różne rodzaje. Najważniejszy podział felg w kontekście ich odświeżenia i usunięcia rys to podział na felgi stalowe i aluminiowe. Felgi stalowe to felgi wykonywane w większości przypadków ze stali walcowanej. Wyróżniają się niską ceną i dobrą wytrzymałością. Takie felgi samochodowe dostępne są praktycznie wszędzie. Są niezwykle wytrzymałe na urazy mechaniczne, a jednocześnie bardzo podatne na sól i wilgoć. Felgi aluminiowe natomiast, to felgi wykonane z lekkiego aluminium z powłoką lakierową. Ten typ felg wymaga dodatkowej pielęgnacji, gdyż na tego typu materiale widoczne jest każde, nawet najmniejsze zarysowanie. Rodzaje felg aluminiowych wyróżniamy ze względu na sposób produkcji. Felgi takie mogą być produkowane metodą grawitacyjną, ciśnieniową lub kute. W związku z materiałem, z jakiego wykonano felgi oraz sposobem ich produkcji, w trochę inny sposób podchodzić trzeba do tematu usunięcia głębokich rys.
Przygotowanie felg do malowania
Oczywiście gdy chcemy pomalować felgi, podstawą jest ich dobre oczyszczenie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Felgi, bez względu na ich rodzaj, na początku czyścimy dynamicznie, używając na przykład drucianej szczotki na wiertarkę, która zetrze starą farbę i rdzę. Miejsca trudno dostępne poprawiamy przy użyciu papieru ściernego gruboziarnistego, a gdy powierzchnia wciąż nie jest odpowiednia, to można użyć tarczy zdzierakowej. Na końcu matujemy felgę papierem ściernym drobnoziarnistym. Tak wyczyszczony element odtłuszczamy, na przykład benzyną ekstrakcyjną. Gdy jednak felga ma głębokie rysy, można spróbować je usunąć. W wypadku felg stalowych takie uszkodzenia jak głębokie rysy lub rdza wystarczy przeszlifować mocniej aż do usunięcia rys. Jeśli chodzi o alufelgi, to tutaj sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana. Jeśli po wstępnym szlifowaniu nadal widać głębsze rysy to możemy ponowić proces szlifu, rozpoczynając od papieru o granulacji ok. 600, a kończąc na 1200-2000. Jeśli po tym szlifowaniu dalej pozostaną na powierzchni felg głębokie zarysowania, trzeba je uzupełnić specjalną szpachlą i przeszlifować raz jeszcze. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, można szlifować do momentu pozbycia się wszystkich warstw lakieru i zyskania lustrzanego efektu. Dopiero tak przygotowane i odrestaurowane felgi poddajemy procesowi lakierowania. Oczywiście są sytuację, gdy rysy są zbyt głębokie albo podczas szlifowania zauważymy, że felgi są pęknięte. W takiej sytuacji felgę niestety należy wymienić na nową lub wolną od takich uszkodzeń.